петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕУ ја разгледува за доделување на кредити на Украина

ukraina-eu

Поврзани вести

Европската унија ја разгледува можноста за обезбедување на краткорочни и долгорочни кредити како финансиска помош за Украина, пренесе „УНИАН“, повикувајќи се на изјава на високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика Кетрин Ештон.

„Активно водиме дискусии со партнерите за да најдеме начини за надминување на економските предизвици и особено да се започне активна соработка со Меѓународниот монетарен фонд за оваа цел. Размислуваме за комбинирање на краткорочни заеми со долгорочни“, истакнала Ештон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести