среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ЕУ: Кирилицата би можела да биде сериозен проблем за Хрватска

Хрватска би можела да има сериозни проблеми во иднина, доколку помине иницијативата за свикување на референдум за кирилицата и, доколку законот за правата на националните малцинства се промени, предупредуваат европски претставници, пишува хрватски „Јутарњи лист“.

evro

Поврзани вести

Повикувајќи се на соговорници од ЕУ, весникот пишува дека Законот за спроведување и заштита на правата на малцинствата донесен како услов од поглавјето 23, што беше неопходно за влез на Хрватска во ЕУ.

Доколку иницијативата за свикување на рефендум помине и доколку на тој референдум одлучи дека законот мора да се менува, Хрватска со тоа ќе направи чекор наназад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести