недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

ЕУ ќе и’ помогне на Украина со 15 милијарди долари

ukraina spomenik zname

Поврзани вести

Вкупната сума на макрофинансиска помош за Украина ќе достигне 15 милијарди долари, тврди украинскиот премиер Арсениј Јаценјук.

Тој на денешната прес конференција прецизирал дека во четвртокот е постигнат договор за помош по преговорите со Советот на Европската унија во Брисел.

Според зборовите на Јаценјук, во најскоро време Украина ќе доби макорфинансиска помош од две милијарди евра, со што ќе се овозможи во земјата да се спроведат реформи и да се стабилизира економската ситуација.

Украинскиот премиер додал дека посебна точка од пакетот финансиска помош ќе биде „значајни инвестиции во украинската економија“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести