недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ЕУ ќе издвои 195 милиони евра за штетите од поплавите во Србија и ЕУ

eu

Поврзани вести

ЕУ ќе издвои 195 милиони евра за санирање на штетите од поплавите во Србија и БиХ.

Станува збор исклучиво за средства од институции на ЕУ и во нив не се вброени донациите на одделни земји-членки.

Република Македонија досега во пари и добра донирала околу 600 илјади евра за помош на Србија и Босна и Херцеговина, откако пролетва овие земји се соочија со хуманитарна катастрофа предизвикана од поплави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести