четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

ЕУ ќе преговара со Русија за испораката на гас

Путин минатата недела упати писмо до група од 18 европски лидери, од кои 13 од земјите-членки на ЕУ, во кое наведе дека Русија би можела да ја прекине испораката на гас кон Украина поради нејзиниот заостанат долг.

baroso

Поврзани вести

Европската унија прифати да отвори преговори со Москва за безбедноста на снабдувањето со гас, одговорајќи на тој начин на заканите на рускиот претседател Владимир Путин дека испораките би можеле да бидат сопрени поради големиот долг на Украина, пишува Дојче Веле.

Путин минатата недела упати писмо до група од 18 европски лидери, од кои 13 од земјите-членки на ЕУ, во кое наведе дека Русија би можела да ја прекине испораката на гас кон Украина поради нејзиниот заостанат долг.

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо, посочил дека европскиот комесар за енергетика Гинтер Етингер е подготвен веднаш да се состане со своите руски и украински колеги и да разговара за сите прашања поврзани со испораката на гас кон Европа, објавува „Дојче Веле“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести