четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

ЕУ: Крим не е Косово

Ukraine

Поврзани вести

Ситуацијата на Крим не може да се спореди со Косово, порача денеска портпаролот на Европската комисија, Алехандро Муњоз.

„Нема место за споредба меѓу Крим и Косово“, рекол Муњоз, осврнувајќи се на паралелата меѓу интервенцијата на НАТО на Косово и руската интервенција на Крим која ја повлече рускиот претседател, Владимир Путин.

Путин неодамна изјави дека „населението на Крим има право на самоопределување како што претходно им беше дозволено на косовските Албанци“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести