среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ЕУ може да воведе нови санкции за Русија од безбедносни причини

evropska-unija-zastave-01_f

Последни вести

Европската Унија може да воведе нови санкции за Русија само од безбедносни причини, изјави оремиерот на Финска Александар Стаб.

Тој ова го изјави на седницата на парламентарната комисија за надворешни работи во врска со кризата во Украина.

„Ја разгледавме ситуацијата во Украина, последиците од санкциите и економските планови. Веруваме дека Унијата веројатно нема да преземе контра мерки како одговор на руските санкции“, рече Стаб.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести