петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕУ: Над 11 милијарди евра за Украина, санкции за поранешниот режим

Пакетот ќе „тежи“ 11 милијарди евра, а ќе се услови со потпишување на Договорот за стабилизација и асоција

ukraina

Поврзани вести

Европската унија изработи пакет мерки за економска помош на Украина тежок 11 милијарди евра, кои што таа земја ќе ги добие доколку потпише Договор за стабилизација и асоцијација.

Европскиот совет одлучи да воведе санкции за функционерите на поранешниот украински режим и да им бидат замрзнати парите кои што ги проневериле.

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, и американскиот државен секретар, Џон Кери, декеска ќе се сретнат во Париз каде што треба да го надминат јазот во ставовите околу ситуацијата во таа земја.

Според одлуката на Европскиот совет, со санкциите ќе бидат опфатени 18 лица чии имиња се’ уште не се откриваат.

Инаку, тешката политичка криза во Украина и’ даде нов повод на Европската унија и на остатокот од Европа да размисли околу алтернативите на рускиот гас, но во следните години Русија и понатаму ќе биде главниот дистрибуте за поголемиот дел од земјите во регионот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести