вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕУ не планира нова воена интервенција во Либија

International Conference on Libya

Последни вести

ЕУ не планира нова воена интервенција во Либија, изјави високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини по пристигнувањето на втората пленарна седница на Европскиот совет, објави МИА.

Се очекува лидерите на 28-те земји членки да разгледаат прашања, поврзани со миграцијата и поддршката за политичкиот процес во Либија.

– Сакам јасно да изјавам дека не планираме нова воена интервенција – истакна Могерини.

Планирам да добиеме од лидерите на ЕУ широк мандат за подготовка на мерки за поддршка на политичкиот процес во Либија и на идната влада на национално единство, вклучително за евентуално испраќање на мисија во земјата во рамки на заедничката надворешна политика и политиката за безбедност на ЕУ. Сакам да истакнам дека се тоа ќе биде можно, единствено ако Либија формира влада на национално единство, нагласи Могерини.

Изутринава Федерика Могерини се сретна со германскиот канцелар Ангела Меркел, францускиот претседател Франсоа Оланд и британскиот премиер Дејвид Камерон во кулоарите на бриселскиот форум, со цел продолжување на преговорите со Иран за нуклеарната програма на Техеран, соопшти портпаролката на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност.

Најчитани вести