петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

ЕУ нема да испрати претставник во Приштина

Кетрин Ештон порача дека ЕУ верува дека косовските политички лидери ќе може да формираат влада, врз основа на изборни резултати и во согласност со демократски процедури.

eu

Последни вести

Европската унија нема да испрати висок претставник во Приштина за да разговара со тамошните политички лидери за формирање нова косовска влада, изјави Маја Коцијанчич, портпарол на шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон.

Таа за Танјуг порача дека ЕУ верува дека косовските политички лидери ќе може да формираат влада, врз основа на изборни резултати и во согласност со демократски процедури.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести