вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ЕУ: Нова влада и избори во Украина

ЕУ бара целосно решавање на кризата во Украина

eu ilustracija

Поврзани вести

Европската унија, со остри критики за претседателот Виктор Јанукович, побарала во Украина да се формира нова влада и да започнат уставните реформи за „фер претседателски избори“.

Во заедничкото соопштение по состанокот на министрите за надворешни работи на 28-те земји членки на ЕУ во Брисел, се наведува дека Унијата е „вознемирена поради кршење на човековите права, насилствата, случаи на исчезнати лица, мачење и застрашување“, до кои дојде поради обидите на власта да ги задушат протестите во земјата.

Министрите на состанокот повторија декла ЕУе подготвена финансиски да и’  помогне на Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести