недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ЕУ одобри воена акција во Централноафриканската Република

Воена акција врз Централноафриканската Република

Central African Republic

Поврзани вести

Шефовите на дипломатиите на Европската унија донесоа одлука со која што се одобрува заедничка воена мисија во Централноафриканската Република (ЦАР) за да се запре крвопролевањето во таа земја.

Дипломатски извори на ЕУ наведуваат дека станува збор за мисија од околу 500 војници. Во Централноафриканската Република веќе се наоѓаат 1.600 француски и околу 4.000 африкански војници кои делуваат на основа на мандатот на Обединетите нации.

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун, предупредил дека насилствата во ЦАР достигнаа „епски“ размери, барајќи итна акција на меѓународната заедница за да се запре катастрофата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести