среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

ЕУ подготвена за разговори со Бугарија за реализирање на „Јужен тек“

Бугарското Министерство за економија и енергетика во понеделникот одлучи дека сите работи на проектот за гасоводот „Јужен тек“ ќе бидат стопирани, се додека проектот не биде целосно усогласен со европските прописи.

juzen tek

Последни вести

Еврокомесарот за енергетика Гинтер Отингер ја поздрави вчера одлуката на преодната бугарска Влада да ги спречи сите работи на проектот „Јужен тек“ и изјави дека Брисел е подготвен со властите на таа земја да разговара за нејзиното спроведување, соопшти бугарската Влада.

Соопштението е објавено по состанокот на претставниците на бугарските власти со Отингер и потпретседателот на Владата за економски развој, Екатерина Захариева, во Брисел.

Бугарското Министерство за економија и енергетика во понеделникот одлучи дека сите работи на проектот за гасоводот „Јужен тек“ ќе бидат стопирани, се додека проектот не биде целосно усогласен со европските прописи.

Министерот за економија и енергетика во преодната Влада, Васил Штонов испрати писмо до Бугарскиот енергетски холдинг, кој контролира 50 отсто од проектот „Јужен тек Бугарија“, додека преостанатите 50 отсто се во рацете на рускиот „Гаспром“ и од него побара да да ја обезбеди потребната помош од Европската комисија, со цел проектот да биде усогласен со европското законодавство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести