четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

ЕУ повика на транспарентно расчистување на корупциската афера во Турција

Еврокомесарот Фуле ги повика турските власти да ги имаат предвид политичките критериуми на ЕУ и на транспарентен начин да го расчистат случајот

stefan fule

Поврзани вести

Европскиот комесар за проширување Штефан Фуле денеска ја повика Турција да се однесува на „транспарентен и непристапен“ начин при расчистување на големиот корупциски скандал во земјата, јавува АФП.

„Ја повикувам Турција, како земја кандидат за членство во ЕУ да се ангажира внимавајќи на политичките критериуми за присоединување и да ги преземе сите неопходни мерки за да може на крајот осомничените за корупцијата да бидат истражени без дискриминација и фаворизирање, а на транспарентен и непристрасен начин“, изјави Фуле во соопштението по повод случувањата во Турција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести