среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 30

ЕУ: Преговорите со Србија почнуваат на 21-ви јануари

Заклучоците од денешното заседание официјално ќе ги претстави претседателот на Советот на ЕУ, Херман Ван Ромпуј.

srbija i eu

Поврзани вести

Лидерите на Европската унија и формално денеска одлучија преговорите за приклучување на Србија кон Унијата да започнат на 21-ви јануари, и ја усвоија преговарачката рамка, дознава српски „Танјуг“ од извор во седиштетот на ЕУ.

Ова претставува потврда на заклучоците на Министерскиот совет, кој претходно оваа недела расправал за оваа тема, со прецизирање на датумот.

ЕУ на првата меѓувладина конференција на ЕУ и Србија, која го означува почетокот на преговорите, ќе претседава Грција, која од први јануари ќе го започне шестмесечното претседавање со Унијата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести