четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ЕУ: Само со примена на договорот ќе се олабават санкциите кон Русија

218427_evropska-unija-zastava-foto-02-reuter_f

Последни вести

Шефовите на дипломатиите на Европската унија кои заседаваат во Луксембург заземаа единствен став дека до попуштање или укинување на санкциите кон Русија може да се дојде ако се примени мировниот договор меѓу Киев и Москва за престанок на вооружените судири на истокот на Украина и да ги прифатат украинските закони за избори во таа земја.

Тоа е заклучок од заседанието на шефовите на дипломатиите на ЕУ кои оценија дека е „рано да се укинат санкциите кон Русија, но и било какво заострување на санкциите може да ја влоши украинската криза“ изјавија министрите за надворешни работи на Шпанија и Италија, Хозе Мануел Гарсија-Маргаљо и Федерикја Могерини

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести