среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ЕУ се грижи за украинските закони

Украина ги заострува законските права за собирање и политички протести

eston

Поврзани вести

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, изразила загриженост поради новите закони во Украина со кои драстично се намалува слободата на собирање и политички протести.

„Законите со кои што се ограничуваат основните права на Украинците се донесе на брзина и без почитување на редовните парламентарни процедури“, предупредила Ештон.

Високата претставничка укажала дека новиот сет закони освен правата на собирање ја загрозува и слободата на печат и е во спротивност со меѓународните обврски кои што Украина претходно ги прифати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести