вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

ЕУ: Судирите во Украина мора да запрат

eu

Последни вести

Европската унија денеска повика на целосна примена на договорот за прекин на огнот во источна Украина, нагласувајќи дела „судирите мора да запрат“.

– Многу внимателно го следимие почитувањето на Договорот од Минск, кој како што изгледа воглавно се применува и покрај одреден број инциденти. Во овој момент од пресудна важност е целосно почитување на прекинот на огнот. Примирјето е примирје, што значи дека судирите треба за запрат, изјави портпаролот на Европската комисија, Маја Коцијанчич, пренесува МИА.

Лидерите на Германија, Русија, Украина и Франција минатата недела во белорускиот главен град Минск постигнаа договор за прекин на конфликтот меѓу украинските сили и проруските сепаратисти во источна Украина, во кој досега загинаа над 5.400 луѓе.

Согласно договорот, прекинот на огнот стапи во сила на полноќ меѓу саботата и неделата по локално време, а од утре треба да започне повлекувањето на тешкото оружје од линијата на фронтот. Засега меѓутоа почетокот на повлекувањето на тешкото оружје останува неизвесен, бидејќи и девет страни меѓусебно се обвинуваат за нови напади.

Најчитани вести