вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 1

ЕУ воведе ембарго на испораките за оружје во ЦАР

eu zname

Последни вести

Европската унија ги забрани испораките на оружје и воена опрема во Централноафриканската република, пренесе „РИА Новости“.

„Советот на ЕУ го забрани извозот на оружје и воена опрема од ЕУ до ЦАР, во согласност со резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите Нации број 2.127 од петти декември. Забраната се однесува исто и на обезбедување на финансиска и техничка помош“, се вели во соопштението на Советот на ЕУ.

Исклучок ќе се прави при испораката на оружје и материјална помош на меѓународните мировни мисии во земјата, вклучувајќи ја и МИСЦА и француската војска, кои дејствуваат во ЦАР по силата на резолуција на ОН.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести