Балкан

ЕУ за инцидентите во косовскиот парламент: Насилството е неприфатливо

ЕУ за инцидентите во косовскиот парламент: Насилството е неприфатливо

Насилството во било кој облик и од било која страна е неприфатливо, а подгорувачката реторика е само продлабочување на поделбата и го отежнува дијалогот. Ова стои во соопштението од Брисел по повод околностите и атмосферата во која Хашим Тачи беше избран за претседател, пренесува „Танјуг“.

Собранието во Косово го избра Хашим Таши за претседател на Косово во напната атмосфера исполнета со раздор. Сцените на кои што бевме сведоци вчера во Собранието по тој повод се исклучително загрижувачки, се наведува во соопштението на портпаролот на Европската служба за надворешни работи.

Како што се наведува, од политичките лидери на Косово се очекува да се однесуваат одговорно и заедно да работат на намалување на тензиите.