вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ЕУЛЕКС и КФОР со шок бомби ги растерале насобраните Албанци во Северна Митровица

almitrovica

Поврзани вести

Силите на редот со сила и шок бомби, спречиле немири со учество на Срби и Албанци во северниот дел на Косово, по скандалозното прекинување на фудбалската средба меѓу репрезентациите на Србија и Албанија во Белград.

Припадниците на косовската полиција, полицајци од мисијата на ЕУ во Косово (EULEX) и војници од мисијата на НАТО во Косово (KFOR) морале да користат звучни гранати за растерување на толпата на косовски Албанци кои излегоа на улиците на градот Косовска Митровица и се обиделе да преминат во српските населби.

Според информациите во медиумите , групи луѓе се собраа од двете страни на главниот мост над Ибар, кој го делеше градот на српска и албанска дел, но Србите не презеле агресивни дејствија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести