вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

ЕУЛЕКС мисијата во Косово продолжена до 2016 година

Мисијата ЕУЛЕКС во која има 2000 луѓе, почна во 2008 година, веднаш откако Косово прогласи независност од Србија во обид да и помогне на Приштина во градењето на институциите и владеењето на правото.

euleks

Поврзани вести

Европската Унија ќе ја продолжи својата мисија за владеење на правото и правдата во Косово за уште две години, односно до јуни 2016 година.

Мисијата ЕУЛЕКС во која има 2000 луѓе, почна во 2008 година, веднаш откако Косово прогласи независност од Србија во обид да и помогне на Приштина во градењето на институциите и владеењето на правото.

ЕУ во соопштението наведува дека сега мисијата ќе се фокусира на градење на капацитетите низ земјата, безбедноста и спроведувањето на договорите постигнати со Србија за време на преговорите со посредство на Унијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести