Евакуирана е зградата на Владата во Киев

131

Државните службеници се евакуирани од главната зграда на украинската Влада, што се наоѓа во близина на местото на судирите на плоштадот „Независност“ во Киев, пренесе „АФП“.

Портпаролот на кабинетот изјавил дека сите вработени се изведени од зградата поради напнатата ситуација.

Најмалку 17 демонстранти загинаа во невремето против силите за безбедност на плоштадот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.