недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 9

Евакуирани две илјади луѓе во Хонг Конг поради бомба од Втората светска војна

Огромна бомба која и припаѓала на американската морнарица, ја пронашле работниците кои работеле во градежната област „Среќна долина“ каде што се наоѓа прочуениот хонгконшки хиподром.

hong kong

Поврзани вести

Најмалку две илјади луѓе се евакуирани, а улиците се затворени бидејќи денеска во централниот дел на Хонг Конг, на едно градилиште е пронајдена бомба од Втората светска војна, тешка еден тон.

Огромна бомба која и припаѓала на американската морнарица, ја пронашле работниците кои работеле во градежната област „Среќна долина“ каде што се наоѓа прочуениот хонгконшки хиподром.

Според информациите на полицијата ќе бидат потребни неколку часа да го отстранат експлозивот од куќиштето на бомбмта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести