Свет

Евакуирани новинари во Белата куќа по лажна дојава за бомба

Евакуирани новинари во Белата куќа по лажна дојава за бомба
White House Press Secretary John Earnest (TOPL) and correspondents depart the White House press briefing room after the room was evacuated in the middle of an afternoon briefing in Washington June 9, 2015. REUTERS/Pool via Reuters

Службеници на тајната служба на Белата куќа нешто после 14 часот по локално време ја прекинаа прес конференцијата на секретарот за печат која се пренесуваше во живо и ги евакуираа новинарите.

Евакуацијата се случила откако полицијата добила анонимна дојава за бомба, која набргу се утврдила дека е лажна.

Портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест, изјавил дека американскиот претседател Барак Обама не го напуштил својата канцеларија при евакуацијата на просторијата за прес конференции.

Просторијата за медиумите се наоѓа во енпосредна близина на Овалниот кабинет и западното крило на Белата куќа.

bela 1