четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 0

Еве што не треба да правите на Бадник

badnikkkk

Последни вести

Бадник го најавува најголемиот христијански празник Божиќ.

На овој ден семејството се собира на посна трпеза. Оние кои во текот на годината биде скарани, на Бадник си простуваат и се смируваат.

Многу обичаи кои врзани за Бадник се пагански, но црквата подоцна им дала христијанско значење. На овој ден не се оди на гости, и не позајмуваат пари.

Најчитани вести