Магазин

Еве зошто некои луѓе не се разболуваат

Еве зошто некои луѓе не се разболуваат

Некои луѓе иако знаат ретко да имаат мала настинка или повремена болка, никогаш не страдаат од некое посериозно заболување.

И покрај истражувањата кои се спроведувани долги години лекарите се уште не можат да дефинираат зошто е ова вака.

Еве неколку изненадувачки навики кои можат да ви помогнат во водењето поздрав живот.

1.Помал стрес

Истражувачите од Универитетот Дјук откриле дека стресот му штети на имунолошкиот систем и срцето.

Други студии укажуваат на тоа дека стресот ги зголемува шансите за добивање бактерија, или инфекција. Исто така има докази дека учењето техники на релаксација е од суштинско значење. Истражувањата покажале дека стресот е врвна здравствена грижа кај средношколците, како и дека истиот може да предизвика долгорочна штета ако децата не научат како да се справат со него.

Се разбира вежбањето е еден од најдобрите начини за ослободување од стресот. Студија спроведена од страна на Универзитетот во Јужна Калифорнија покажала дека енергичната прошетка низ песна може да ја намали тензијата во нивните тела за 20 отсто. Исхраната богата со овошје и зеленчук е исто така од суштинско значење, исто како и смеењето.

2.Јадат помалку

Истражувањата покажале дека животните кои јадат помалку живеат двојно подолго. Поновите истражувања покажале дека со ограничувањето на внесот на калории човекот има пониски здравствени проблеми во процесот на стареење, вклучувајќи ги и кардиоваскуларните заболувања, дијабетесот и Алцхајмеровата болест. Учесниците во една студија кои јаделе 25 отто помалку од нивните вообичаени количини имале понизок холестерол, триглицериди и крвен притисок. Имајте на ум дека ограничувањето на калориите сепак може да биде опасно. Започнете со ограничување на едноставни шеќери и брашно и со лесни оброци збогатени со повеќе зелена салата.

kal

3.Прегрнете ги бактериите

Истражувањта покажуваат дека преминот кон целосен стерилитет во модерно време не е здраво. Се чини дека на патот кон зголемување на имунитетот и на здравјето е веројатно некаде помеѓу нечистотијата на животната средина на нашите дедовци и хипер-чистотата на развиениот свет. Бактериите и нашите тела имаат симбиотски однос во кој нивното присуство помага на нашите системи да останат здрави и избалансирани. „Добрите” бактерии може да го подобри вашиот метаболизам, имунитетот и да се намали воспалението. Научниците од Универзитетот на Калифорнија, Сан Диего, покажаа дека колку повеќе бактерии имате на површината на кожата, толку подобро ќе се бори против воспалението. Така, одите надвор, имајте многу контакт со мајката природа и валкајте се!

lekovi

 4.Одлучете се за хербални лекови

Иако, здравјето базирано на растенија долго беше измејувано од Западната медицинска заедница, околу една четвртина од сите лекови кои се препишуваат на рецепт се добиени од растенија. Хербални лекови (растенија со лековити својства) се составен дел од традиционалната кинеска медицина, и она што го знаеме за способностите на растенијата да лекуваат е импресивено: Тие можат да го ублажат високиот крвен притисок, го стимулира нервниот систем, ги уништуваат бактериите и го зајакнуваат имунолошкиот систем. Но, не треба да се претрупате со суплементи – нешто како зелениот чај може да помогне за подобрување на имунитетот и вашето здравје. Комерцијалниот зелен чај неодамна беше ставен под оган поради неосновани здравствени барања, но истражувањата покажале дека антиоксидансите во зелениот чај наречени полифеноли имаат потенцијал да го забрзуваат метаболизмот, да согоруваат масти, да заштитат од болести на црниот дроб, имаат улога во контрола на шеќерот во крвта и го намалуваат ЛДЛ холестерол.

druzba

5.Дружењето нека ви биде приоритет

Истражувањата покажуваат дека луѓето со силни пријателства имаат тенденција да имаат подобар имунолошки систем и се со помала веројатност да потклекнат на заразни болести. Во 2008 година, истражувачи од Харвард откриле дека позитивните социјални врски можат да заштитат од губење на меморијата и другите когнитивни нарушувања. Во 1993 година, шведска студија за машки работници кои се изложени на зголемен ризик од срцеви заболувања, заклучи дека кај мажите со силна социјална поддршка е намален ризикот од кардиоваскуларни болести. И студија од 2009 година, направена во Њујорк, покажа дека оние со неколку пријатели биле со најголем ризик да страдаат од срцеви заболувања, депресија и анксиозност.