понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Еврогрупата денеска ќе расправа за Грција

Ципрас нагласи дека Владата нема да отстапи од одлуката за утврдување нови услови за земање меѓунаридни кредити.

grcija-12-500-340x255

Последни вести

Министрите за финансии на земјите од Еврогрупата денеска ќе одржат вонреден состанок во Брисел на кој ќе разгледаат дали да биде продолжена или прекината програмата за испраќање на меѓународна финансиска помош за Грција, пишува МИА.

Оваа средба ќе му претходи на утрешното заседание на Европскиот совет. Доколку денеска не биде постигнат едногласен договор за проблемот, тој ќе биде префрлен на утрешниот форум.

Портпаролката на Европската комисија, Мина Андреева вчера изјави дека е малку веројатно денес или утре да биде донесено конечно решение во однос на спасувачката програма за Грција.

На денешната средба на еврозоната првпат ќе учествува новиот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис.

Грчкиот Парламент минатата ноќ и изгласа доверба на новата Влада на премиерот Алексис Ципрас, на само неколку часа пред почетокот на преговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори.

Во обраќањето до пратениците пред нивното изјаснување, Ципрас нагласи дека Владата нема да отстапи од одлуката за утврдување нови услови за земање меѓунаридни кредити.

Грција и плановите на новата Влада за промена на условите утврдени со пакетот помош, ќе бидат глава тема на денешната средба на претставници на земјите-членки на еврозоната.

Најчитани вести