четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Еврогрупата побара од Грција и кредиторите нивна поактивна соработка

evro-zname-grcija

Поврзани вести

Министерот за финансии на Грција, Јанис Стурнарас се најде под притисок од колегите во Еврогрупата на состанокот што беше одржан вчера во Брисел.

Причина за тоа беше договорот што Грција треба да го постигне со Тројката кредитори по пролонгираниот преглед на нејзината програма за фискална корекција до крајот на неделата, пишува весникот „Катимерини“.

За време на средбата, европски финансиски министри изразија разочарување од недостатокот на напредок со структурните реформи, иако признаваат дека земјата сега е финансиски многу постабилна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести