Балкан

Еврокомесарот Хан денеска во Белград

Еврокомесарот Хан денеска во Белград
Beograd, 7. maja 2015 - Predsednik Srbije Tomislav NIkolic i komesar EU za susedsku politiku i prosirenje Johanes Han tokom danasnjeg sastanka. Komesar EU za susedsku politiku i prosirenje Johanes Han danas je u poseti Srbiji s ciljem da podrzi proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji i razgovara o mogucnosti otvaranja prvih poglavlja. Han ce ucestvovati i u manifestacijama koje u Beogradu i Obrenovcu organizuje Delegacija EU u Srbiji povodom 9. maja, Dana Evrope. FOTO TANJUG / DRAGAN STANKOVIC / bb

Комесарот на ЕУ за соседска политика и проширување Јоханес Хан допатува во Белград, каде имаше средба со претседателот Томислав Николиќ, јавува Танјуг.

Хан допатува во Белград со цел да го поддржи процесот на пристапување на Србија кон ЕУ и да разговара за можностите за отварање на првите поглавја од преговорите.

Инаку ова е негова втора посета на србија откако ја презема функцијата комесар на ЕУ за политика и преговори за проширување.

Хан денеска во Белград ќе оствари средби и со премиерот Александар Вучиќ, како и со поголем број министри, народниот правобранител и  со претставници на опозицијата.

Фото: Танјуг