понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 1

Евролига: Антиќ со 10 поени допринесе во победата против Баерн Минхен

Македонскиот кошаркарски интернационалец Перо Антиќ имаше одлична вечер со својот тим Фенербахче во Минхен.

Антиќ во тирумфот против Баерн Минхен постигна 10 поени, 3 скока и асистенции

Антиќ во тирумфот против Баерн Минхен постигна 10 поени, 3 скока и асистенции

Поврзани вести

Антиќ беше стрелец на десет поени, а оствари и три скока и три асистенции во убедливата победа над Баерн Минхен (67:84). Тоа е петта победа за избраниците на Жељко Обрадовиќ во шестиот меч од годинашното издание на Евролигата.

Олимпијакос и без своите најдобри играчи Спанулис и Принтезис славеше на гостувањето кај Цедевита, а и ЦСКА Москва им се врати на победите, откако го совлада Макаби во Тел Авив со 82:88. Милош Теодосиќ со 25 поени и пет тројки од десет обиди ги предводеше “армејците” до победата.

Жалгирис беше подобар на домашен терен (67:56) од Зиелона Гора, а и Лаборал Куча ја искористи поддршката од публиката во дуелот со Армани Милано (94:82).

Најнеизвесен беше дуелот меѓу Стразбур и Црвена Звезда.

Срспкиот тим на полувремето имаше убедлива предност (34:52), но одигра катастрофално во третата и во четвртата четвртина и на крајот сепак загуби (78:75).

Барселона беше убедлива против Каршијака (107:79).

Најчитани вести