недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Европа ја чека најладна зима во последните 100 години

За јануари се предвидува рекордно ниска температура од минус 27 степени, и тоа на поголем дел од континентот, вклучувајќи го и пределот на Србија.

zima

Последни вести

Зимата која е пред нас ќе биде најладна зима во последните 100 години, а ќе го зафати поголемиот дел од Стариот континент, најавуваат британските метеоролози.

Големите количества на снег упорно ќе ја  затрупуваат Европа, следени со многу ниски температури. Според проценките на британските метеоролози, артичката зима ќе го окова континенетот дури пет месеци.

Тие најавуваат дека првиот леден бран можеме да го очекуваме веќе во ноември.
За јануари се предвидува рекордно ниска температура од минус 27 степени, и тоа на поголем дел од континентот, вклучувајќи го и пределот на Србија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести