недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Европа ја сопре помошта за земјоелците

Комисијата на ваков потег се одлучила поради, како што наведува, непропорционално високиот број барања за надмост на штета.

eu

Последни вести

Европската унија ја запре исплатата на 125 милиони евра помош за земјоделците погодени од руското ембарго, поради сомнителни барања за надмост на штета.

Во соопштението од ЕК се наведува дека е запрена програмата за помош на земјоделците и дека во следните неколку денови ќе се воведе „далеку попрецизна програма“.

Комисијата на ваков потег се одлучила поради, како што наведува, непропорционално високиот број барања за надмост на штета.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести