вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Европа ќе плати за санкциите кон Русија

medvedev

Поврзани вести

Рускиот премиер Дмитриј Медведев денеска во Сочи изјави дека Европа ќе треба да плати за санкциите воведени кон Русија со својот дел од рускиот пазар.

– Порано или подоцна ќе ја сфатиме состојбата, која е сосема очигледна. Санкциите нема да траат бескрајно, изјави тој.

– Сепак деловите од нашата економија, кои ќе бидат засегнати, нашите производители, на кои се надеваме, таму европските партнери нема да можат да се вратат, предупреди тој и додаде дека тоа е цената која Европа ќе треба да ја плати.

Премиерот ги смири претприемачите од Азија и од Латинска Америка, кои планираат да ги заземат местата на европските доставувачи на рускиот пазар, нагласувајќи дека доколку се нормализираат односите на Русија со Европа, тоа нема да претставува закана за нивите позиции во Федерацијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести