сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 32

Европратениците побараа итно да се отворат пристапните преговори со Македонија

Земјата заслужува отворање на преговорите за члеснтво во ЕУ, што е нешто што се препорача шестпати досега, но досега не се отворени и тоа ја загрозува стабилноста меѓу заедниците во таа земја, порача Чарлс Тенок од Партијата на европските конзервативци и реформисти.

Европратениците побараа итно да се отворат пристапните преговори со Македонија

Европратениците побараа итно да се отворат пристапните преговори со Македонија

Поврзани вести

Европратениците од Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент ја поздравија седмата последователна препорака на Европската комисија за отворање на преговорите за членство на Македонија во Европската унија и побараа итно отворање на истите, а не да се чекаат изборите во април.

Ова, како што пренесува МИА е генералната порака од европратениците во дебатата со комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, при неговото претставување на извештаите за напредокот на земјите од процесот на проширување за 2015 година, а пред АФЕТ-групата на Европарламентот.

– Сериозни закани за стабилноста и се заканија на Македонија, која треба да ги спроведе политичките реформи. Сепак, земјата заслужува отворање на преговорите за члеснтво во ЕУ, што е нешто што се препорача шестпати досега, но досега не се отворени и тоа ја загрозува стабилноста меѓу заедниците во таа земја, порача Чарлс Тенок од Партијата на европските конзервативци и реформисти.

Известувачот за Македонија до Европарламентот, Иво Вајгл, истакна дека проширувањето на ЕУ не е популарно прашање, но дека бегалската криза покажала дека на земјите долж балканската рута мора да им се изразиме почитување. Според него, многу е лесно да се критикува и поедноставно е отколку тие земји да се разберат бидејќи се во лоша економска состојба, со тоа и уште еден аспект, а тоа е геостратешката положба во европското соседство.

– Во однос на Македонија, важно е Македонија да ги превземе сите обврски што произлегуваат од договорот од Пржино и важно е ЕК да ги одреди задачите. Комесарот Хан даде условна согласност на земјата за почеток на преговорите за членство на земјата во ЕУ, рече Вајгл.

Словенечкиот европратеник Алојз Петерле, пак, порача дека му е драго што дојде до нормализација на состојбата во Македонија, со помош на ЕК и на европратениците и дека тој би сакал „и понатаму да се засилува внатрешно-политичката кохезија и да и се помогне на Македонија побрзо да и се приклучи на ЕУ”.

– Не треба да ги чекаме следните избори и по истите да поттикнеме некои работи, сега мораме да работиме на напредокот на Македонија – истакна Петерле.

Кристијан Дан Преда од Европската народна партија (ЕПП) рече дека политичката криза во Турција и Ма

Најчитани вести