понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Европска комисија: Нема барања за враќање на визите

pasosi

Поврзани вести

Европската комисија соопшти дека од земјите членки на Европската унија засега немаaт посебни барања за враќање на визниот режим за земјите од западен Балкан.

Механизмот за можно итно враќање на визниот режим, на шест месеци, за земјите од западен Балкан, стапува на сила од денеска.

Претходно, повеќе членки на ЕУ искажале загриженост поради приливот на „лажни азилатни“ или државјани од земјите на западен Балкан, кои на други начини ја злоупотребуваат можноста без визи да останат до три месеци во шенгенската зона на ЕУ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести