вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Европска награда за квалитет за две македонски компании

adora_hacat

Последни вести

Две македонски компании добија европска награда за квалитет што ја доделува Global Trade Leader’s Club во Париз.

За квалитет во гастрономија, ресторанство и хотелиерство наградата ја доби „Хацат“, а за квалитет во градежништвото компанијата „Адора инженеринг“.

Компанијата „Хацат“ работи од 2001 година. Основна дејност и е производство, дистрибуција на оброци и кетеринг сервис. Дневно произведува и испорачува околу 4.800 оброци (доручеци, ручеци и вечери) за потребите на Клинички Центар – Скопје. Снабдува и дистрибуира оброци и за неколку градежни компании. Има имплементирано ХАЦЦП систем и ИСО90001. Вработува 74 лица.

Адора  Инженеринг е специјализирана за изградба и проектирање на луксузно станбено – комерцијално и резиденцијални згради. Од страна на SGS е Меѓународно сертифицирана градежна компанија за квалитет ИСО 90001 : 2008 со јасно дефинирана политика за квалитет и ИСО 14001: 2004 за заштита на животната средина.

Наградата на компаниите им беше доделена од страна на генералниот секретар  на Global Trade Leader’s Club, Рикардо Росо Лопез.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести