среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Европската енергетска заедница ќе расправа за „Јужен тек“

На состанокот на Министерскиот совет на Енергетската заедница ќе учествуваат и министрите одговорни за енергетика на осум држави потписнички на Договорот за Енергетската заедница – Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Молдавија, Србија, Украина и Црна Гора.

JUZEN_POTOK1

Последни вести

Министрите на земјите-членки на европската Енергетска заедница утре ќе разговараат за проектот за изградба на гасоводот „Јужен тек“, пишува МИА.

На состанокот на Министерскиот совет на Енергетската заедница ќе учествуваат и министрите одговорни за енергетика на осум држави потписнички на Договорот за Енергетската заедница – Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Молдавија, Србија, Украина и Црна Гора.

Најавено е учество и на сегашниот потпретседател на Европската комисија и комесарот за енергетика Гинтер Етингер.

Министрите на земјите-членки на ЕЗ ќе ја разгледаат примената на Договорот за Енергетска заедница, вклучувајќи подготовки за воведување на пакет прописи во доменот на енергетиката, што треба да стапи во сила од 1 јануари 2005 година.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести