петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Европската Комисија не сака да го коментира враќањето на мандатите на СДСМ

Инаку комесарот за проширување Стефан Филе во средата побара инклузивност од сите во решавање на политичката ситуација, а се со цел државата да напредува во евроинегративниот процес.

evropska-komisija-527

Поврзани вести

Официјален Брисел останува на својот став, политичките недоразбирања да се решаваат со инклузивност на сите политички субјекти, јавува дописникот на Нетпрес од Брисел.

Европската Унија барем засега без реакција за вракањето на 34 пратенички мандати на Социјалдемократскиот сојуз. Портпаролот од комесаријатот за проширување Петар Стано денеска истакна дека нема „ништо ново“ да додаде за одлуката на Централниот Одбор на СДСМ и упати на завчерашото соопштени на ЕУ и САД.

„Ние коментиравме по изборите во заедничката изјава на амбасадорите на ЕУ и САД. Исто така имавте можност да слушнете што комесарот Филе кажа пред два дена за истата ситуација. Засега тоа е ставот на Европската Унија,“ изјави Стано.

Генералниот став на Европската Унија е сите политички недоразбирања во државите членки, кандидати и аспиранти за во ЕУ да се решаваат во рамките на институциите со вклученост на сите релевантни политички субјекти .

Инаку комесарот за проширување Стефан Филе во средата побара инклузивност од сите, во решавање на политичката ситуација, а се со цел државата да напредува во евроинегративниот процес.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести