петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Европската Унија ги укинува санкциите за Милошевиќ

milosevic_1905734c

Последни вести

Европската унија денеска одлучи да ги укине санкциите кон покојниот југословенски и српски претседател Слободан Милошевиќ и луѓето поврзани со неговиот режим.

– Укинувањето на санкциите кон Милошевиќ и неговите соработници е поради сегашните односи меѓу ЕУ и Србија, изјави неименуван извор од Унијата.

Одлуката ќе стапи во сила во среда.

Милошевиќ беше обвинет од Хашкиот трибунал за воени злосторства, злосторства против човештвото и геноцид. Тој почина во 2006 година, а судскиот процес против него не беше завршен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести