вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Европскиот парламент ќе усвои резолуција за ситуацијата во Украина

ukraina-eu

Поврзани вести

Европскиот парламент следната недела планира да усвои резолуција во врска со ситуацијата во Украина, пренесоа „ИТАР- ТАСС“, цитирајќи го координаторот за меѓународни прашања на Европската народна партија, Хозе Игнасио Салафранка.

„Сакаме јасно да кажеме дека граѓаните на Украина не се сами. Милиони луѓе ја поддржуваат европската преспектива на земјата и ние исто така имаме желба да го потпишеме со Киев договорот за асоцијација. Следната недела Европскиот парламент ќе усвои резолуција за ситуацијата во Украина“, изјавил Салафранка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести