вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Европскиот Парламент ќе гласа за избор на новата Европска комисија

european-500

Последни вести

Европскиот парламент денеска во Стразбур треба да се изјасни за избор на новата Европска комисија на Луксембуржанецот Жан-Клод Јункер.

Денешното гласање следи откако вчера беа одобрени последните промени во предложениот состав на Еврокомисијата со прифаќањето на предлогот Словенката Виолета Булц да го преземе ресорот транспорт, а Словакот Марош Шефович да биде еврокомесар за енергетика и потпретседател на Комисијата.

Гласањето се очекува да биде чиста формалност, бидејќи новата Комисија е поддржана од широка коалција составена од Европската народна партија, групата на Социјалистите и демократите и од либералите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести