среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Европските авиони ќе го заобиколуваат руското небо

moskva

Поврзани вести

Русија би можела да воведе ограничување или забрана за користење на трансибирската воздухопловна рута за европските авиокомпании, со што би се зголемиле трошоците за сообраќај со Азија, како одговор на санкциите кои ЕУ ги воведе спрема Москва поради ситуацијата во Украина, пишува денеска „Ведомости“.

Руската компанија за евтини летови „Доброљот“ која управува со државната „Аерофлот“ морала да ги суспендира сите летови минатата недела поради откажување на договорите за изнајмување на авионите.

Забраната би ги опфатила не само европските авиопревозници како „Луфтханза“, „Бритиш ервејз“ и „Ер Франс“ туку ќе го погоди и „Аерофлот“ кој наплаќа такса за овие фирми.

Руското министерство за сообраќај и цивилните воздухопловни власти одбија да коментираат за ова.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести