среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Европските лидери нема да испратат мировни сили во Украина

ukraina_vojna

Последни вести

Европските лидери го одбија барањето на Украина за испраќање мировни сили во источниот дел од земјата, бидејќи набљудувачите на ОБСЕ соопштија дека е интензивирано гранатирањето во селото Широкине во близина на стратешкиот град Мариупољ, кој е под контрола на владините сили, објави МИА.

Меѓутоа, високите претставници на ЕУ на самитот во Киев постигнаа договор за поголема хуманитарна помош за Украина, пренесува Танјуг.

Европските и американските сојузници сепак се колебаат да испратат оружје или војници во Украина поради страв од ескалирање на судирите, кои ги нарушија нивните односи со Москва.

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека “е невозможно да се испрати воена мисија, но во најкраток можен рок ќе биде испратена цивилна мисија која ќе ја процени хуманитарната ситуација во Украина“.

Од друга страна, лидерите на ЕУ извршиле притисок врз украинската Влада да ги забрза реформите и да ги „исчисти украинската политика и бизнис“ во замена за поблиски врски со Унијата.

 

Најчитани вести