петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Евросонг: Калиопи ќе настапи осма на втората полуфинална вечер

Според ждрепката, македонската претставничка Калиопи ќе настапи осма во втората полуфинална вечер на 12 мај.

Уапсени 12 лица за пуштање солзавец на инаугурацијата на Тачи

Уапсени 12 лица за пуштање солзавец на инаугурацијата на Тачи

Поврзани вести

Во првата полуфинална вечер, прва ќе настапи Финска, а потоа следуваат: Грција, Молдавија, Унгарија, Хрватска, Холандија, Ерменија, Сан Марино, Русија, Чешка, Кипар, Австрија, Естонија, Азербејџан, Црна Гора, Исланд, Босна и Херцеговина и Малта.

Втората полуфинална вечер започнува со настапот со Летонија, по која следуваат: Полска, Швајцарија, Израел, Белорусија, Србија, Ирска, Македонија, Литванија, Австралија, Словенија, Романија, Бугарија, Данска, Украина, Норвешка, Грузија, Албанија и Белгија.

За редоследот на настапи во финалето ќе се одлучува по второто полуфинале. Првото полуфинале има 18 учесници, а ќе се одржи на 10. мај, додека 19. учесници од второто полуфинале ќе настапат на 12. мај. Големото финале ќе се одржи на 14. мај во Стокхолм.

Најчитани вести