недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Еврото падна на најниска вредност во последните 11 години

g_evro

Последни вести

Вредноста на еврото на Берзата во Токио денеска падна на најниско ниво во однос на доларот во последните 11 години, како резултат на победата на Коалицијата на радикалната левица (Сириза) на вчерашните вонредни парламентарни избори во Грција, пренесе МИА.

Утрово едно евро се менува за 1,1098 долари, што е најниска вредноста на европската во однос на американската валута од септември 2003 година.

Според експертите, падот на вредноста на еврото се должи на зголемените ризици по сигурноста на европската економија по победата на Сириза во Грција.

Најчитани вести