вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Фабрички дефект на возила на „Генерал моторс“ фатален за 107 лица

Овој број дополнително може да се зголеми бидејќи „Генерал моторс“ од неодамна отвори шалтер за тие барања. Шалтерот ќе биде отворен до крајот на годината.

general motors

Последни вести

Фондот за обештетување на возачите на неисправни автомобили на „Генерал моторс“, доби 107 досијеа за смрт на луѓе кои возеле такви возила, соопшти фондот.

Тој број далеку го надминува бројот од 13 смртни случаи кои таа американска компанија официјално ги припишува на дефекти, пред се на неисправни контакт брави и безбедносните воздушни перничиња.

Овој број дополнително може да се зголеми бидејќи „Генерал моторс“ од неодамна отвори шалтер за тие барања. Шалтерот ќе биде отворен до крајот на годината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести