петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Фајон: Повторното воведување на визи е можно

tanja fajon

Поврзани вести

Актуелните најави за можно укинување на безвизниот режим на Србија со ЕУ поради зголемениот број на азиланти досега се најсериозни, бидејќи на деветти јануари стапуваат на сила измените на регулативата на ЕУ за тоа прашање, вели пратеничката на Европскиот парламент, Тања Фајон, за српските медиуми.

„Ме загрижува големиот број на лажни азиланти од Србија како и популистичката реторика на Германија и Велика Британија во последно време, која е многу негативна кон мигрантите и азилантите“, рекла Фајон.

Таа објаснила дека можноста новиот механизам за привремено укинување на визите може да се примени во случај на значително зголемување на бројот на азиланти кои го злоупотребуваат безвизниот режим, зголемување на неоснованите молби за азил и непочитување на договорот за реадмисија и изразила уверување дека нема да се активира тој механизам, иако таа можност од деветти јануари ќе постои.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести