четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Факти за сексот кои можеби не сте ги знаеле

fakti za seks

Поврзани вести

Многу од нас мислат дека сите знаат за најразлични теми, а посебно кога станува збор за сексот. Проверете го вашето знаење за некои факти за сексот:

Во машката семена течност постојат преку 30 различни состојки. Меѓу нив и витамин Б12, нитроген, млечна киселина, аскорбинска киселина, холестерол, креатин.

Поради лудиот секс може да се добие моментална амнезија, сосотојба во која неколку часа се губи сеќавањето.

Отприлика еден на секој 100-ти може да добие напад на „коитална главоболка“, која е бенигна и која може да настапи при сексуален однос.

Хламидија понекогаш е сексуално пренослива инфекција без симптоми. Кога двојките практикуваат анален сексј таа може да се прошири, да предизвика болки и да се лачи слуз.

Од илјда испитани жени, 12 отсто од нив го користат мобилниот телефон додека водат љубов.

Четириесет отсто од жените доживуваат оргазам во текот на вежбањето барем 11 пати во текот на животот.

Сексоманија е состојба во која партнерите спијат во текот на сексуалниот однос.

Во истражувањата од 2007 година од ова пореметување страда 7,6 отсто од жителите на САД.

ХПВ вирусот не се пренесува само по пат на вагинален или анален однос. Може да се пренесе и преку контакт на раката со гениталитте.

Просечниот сексуален однос трае 37 минути

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести