Спорт

Фалкао не сака соработка со специјалниот Мурињо

Фалкао не сака соработка со специјалниот Мурињо

Најскапата аквизиција во клупската историја на францускиот прволигаш Монако, колумбискиот интернационалец, Радамел Фалкао, откри дека се уште е невозможна евентуалната соработка со контроверзниот менаџер на лондонскиот премиерлигаш Челзи, Жозе Мурињо.

„Дали сакам да игра за Жозе Мурињо? Никогаш не сум размислувал на оваа тема. Тоа е невозможно, ние чекориме по различни патеки, а јас имам петгодишен договор со Монако. Мурињо е тренер кој има фантастична кариера, доволно е да ги погледнете сите титули кои ги има освоено. Точно дека има поразличен стил од останатите тренери и менаџери и поради таквиот стил Мурињо не е меѓу омилените стручњаци. Поради тоа, Мурињо е специјален. Знам дека има многу шпекулации околу мојата иднина, но јас не се замарам со новинарските текстови. Јас сум целосно фокусиран на моите зацртани цели”, изјави 60 милионското засилување на Монако.